Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Anorexie

 

Mentální anorexie je charakterizována jako omezování, odmítání a posléze nechuť k příjmu jakékoli potravy (chorobné nechutenství). Pro anorexii je typická nespokojenost s vlasní postavou. Stačí nevinná poznámka ve škole, kterou si dívka špatně vyloží a tak přestane jíst, aby dokázala svoji štíhlost. Mnohdy dívka která mírně přibere (třeba v důsledku nemoci) propadne panice a touží zhubnout. Začne intenzivně cvičit a místo diety odmítá jídlo, a to i po dosažení své původní váhy. Některé mladé slečny se stydí za své "ženské přednosti" a tímto způsobem se jich snaží zbavit. Pokud žije dívka s matkou anorektičkou a vidí jak matka zkouší jednu dietu za druhou a odmítá jídlo, má sama strach přibrat a stává se z ní také anorektička.

 

Známé ženy - anorektičky

Dívky, slečny a ženy touží podobat se mediálním hvězdám, herečkám i modelkám, které pro ně představují ideál krásy a hlavně - jsou štíhlé. Za první známý případ anorexie je považována sv. Kateřina Sienská, která se trýznila hladem jako mučednice. Také císařovna Sisi je známa svým vosím pasem. V dnešní době se k anorexii přiznala představitelka Ally McBealové, herečka Calista Flockhart, nebo herečka Nicol Kidman. Z českých celebrit měla odvahu přiznat se k anorexii Miss sympatie 2004 Pavla Sudová.

Hlavní příznaky mentální anorexie

Z průzkumů vyplívá, že mezi příznaky patří odmítání některých potravin, pokles tělesné hmotnosti o 15% i více, dlouhé přežvýkávání potravy v ústech, strach z přibírání na váze a v neposlední řadě i používání projímadel. Tyto příznaky oslabují obranyschopnost organismu a jsou důsledkem mnoha nemocí, které znepříjemňují život. Dívky trpí lámavostí nehtů, nízkým tlakem, závratí, zácpou, depresí , migrénou, nespavostí , řídnutím kostí, selháním ledvin, kazivostí zubů, chudokrevností a mnohdy i k postupné ztrátě menstruace, což má za následek neplodnost. Stydí se za svou únavu, stálé vypavání poškozených vlasů či promodralé ruce, a proto se nenávidí.

 

Léčba mentální anorexie

Dívky většinou dovedou velice dlouho před rodinou anorexii tajit a posléze i odmítat léčbu, jsou se sebou spokojené a nevidí důvod proč se změnit. Hlavním cílem při léčbě je nabrat ztracené kilogramy a obnovit zdravou skladbu potravy. Čím dříve proto toto onemocnění rozpoznáme, tím větší šanci má naše dítě na vyléčení. Pokud jsou příznaky rozpoznány do 10-ti měsíců, maximálně do jednoho roku od "vypuknutí" máme až 90% šanci na úspěšnou léčbu. U později zjištěných případů dochází někdy dokonce i k hospitalizaci a umělému vyživování nemocného. Pokud pacienti spolupracují při léčbě, šance na uzdravení se zvyšují.

Pokud samy toužíte něco se svou štíhlostí udělat, nekup
ujte si žádné light nebo "zdravé" výrobky. Mnoho lidí se začne přejídat právě jídly, kterým věří. Pro vás je ale zdravé to, co vás zasytí. A když se náhodou opravdu přejíte, nikdy se nepokoušejte zvracet, ale dopřejte si malou procházku na čerstvém vzduchu.

 

Poruchy příjmu potravy jsou třetím nejčastějším psychiatrickým onemocněním v pubertě a mají až dvojnásobnou úmrtnost oproti ostatním psychiatrickým diagnózám. Anorexie může mít za následek studijní selhání, ztrátu zaměstnání a mnohdy i odcizení se od rodiny.

 

Je proto důležité věnovat pozornost každé změně v chování a ve stravování našich dětí. Jejich zdraví je nám přece nade vše, a proto ho chraňme.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>